Reklam vermek için reklam@birmmo.com

Şikayetçiyim Bölüm Kuralları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Admin

Yönetici
Yönetici
Katılım
5 Kas 2023
Mesajlar
66
Tepki
2
Puan
8
Şikayetçiyim Kategorisinin Amacı ;

Forumda yaşanan ticaret ve ortaya çıkan uyuşmazlıkların bir şekilde çözülmesi amaçlıdır. Tabi ki biz mahkeme değiliz, sadece forum içerisindeki düzeni sağlamak amaçlı bir karar alacağız. Taraflar tüm durumlarda haklarını yasal yollardan arayabilirler, bu gibi durumlarda Birmmo olarak sorumluluğumuz yoktur, yazdığınız tüm mesajlar ve yaptığınız tüm işlemler tarafların sorumluluğundadır.

Şikayetçiyim Kategorisi Kuralları ;

1-Açılan konularda mutlaka kanıt bulunmalıdır, kanıtsız şikayetler onaylanmaz, ısrarla kanıtsız konu açılması durumunda yönetim ceza uygulayabilir.

2- Küfür, hakaret veya kişilik haklarını ihlal eden mesajlar silinir, bunu yapan üyeye ceza verilebilir.

3- Bu kategoriye şikayet konusu açan üye Birmmo hakemliğini kabul etmiş sayılır ve yöneticilerin vereceği her türlü kararı kabul edeceğini baştan garanti etmiş olur.

4- Şikayet konularıyla ilgili verilen kararlar için tekrar şikayet konusu açılamaz, bu kurala uymayan üyeler forumdan uzaklaştırılabilir.

5- Birmmo.com, birmmo yönetimi veya herhangi bir birmmo servisi ile ilgili şikayet konusu açılamaz, bu gibi durumlarda doğrudan adminlerle iletişime geçebilirsiniz. ( Forumda ticaret yapan yönetim üyeleri hariç, ticaret yapan yönetim üyelere normal üyeler için geçerli kurallar uygulanır )

6- Yukarıda yazılı olmasa bile Birmmo yönetimi çeşitli durumlarda insiyatif kullanarak karar verebilir.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst