Reklam vermek için reklam@birmmo.com

Metin2 Tarihi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Admin

Yönetici
Yönetici
Katılım
5 Kas 2023
Mesajlar
66
Tepki
2
Puan
8
Metin2 çok oyunculu online istemci oyundur. 2005 yılının mart ayında Ymir Entertainment Co. Ltd. şirketi tarafından Kore'de yayına başladı. 2006 yılında Gameforge 4D GmbH tarafından satın alındı ve 17 dilde hizmet vermeye başladı. Metin2 oyunun Türkiye sunucularında toplam 44 sunucu bulunmaktadır.

- Tarih -
_____________________

Oyun 2003'in mart ayında Kore ve Çin'de yayına başladı. Aralık 2006'da Gameforge tarafından satın alındı ve ilk dili Almanya'da beta olarak açıldı, buda oyuna ait Avrupaki ilk sunucudur. Mayıs 2007'de tam betalıktan kalkıp diğer 17 dilde yayına geçti. Avrupa'da 7.000.000 aktif kullanıcıyla dünyada toplam 50.000.000 kullanıcıya sahiptir. 2007 Mayıs ayında ücretlendirmeler düzenlendi ve micropayments sistemine etkinleştirildi.
Ocak 2009'da Metin2 hakkında çok şikayet gelmeye başladı bunlardan bazıları hesap çalınmaları ve soygunları gibi önemli şikayetlerdir. Bunun için Gameforge bir hukuk sistemiyle olaya el koymuştur ve bundan sonra hesap çalanlar derecesine göre hukuk karşısında cezalandırılacaktı. Oyun 31 Mart 2009'dan itibaren Kuzey Amerika yönetimi Z8Games'e devredildi. 3 Eylül 2009'da ise Singapur yönetimi TEC- İnteraktif'e geçmiştir.


- Konusu ve amacı -
_____________________

Metin2'nin konusu üç büyük imparatorluğun savaşını anlatan bir uzakdoğu hikâyesidir. İlk olarak sadece hayvan ve bitki hayatı vardı ve bir gök taşı gelip vahşi hayatı kırıp üç imparatorluğun sınırlarını çizdi. Oyunda amaç ise savaşarak kendini geliştirmektir.

- Karakter sınıfları -
_____________________

Her oyuncu karakterini oluştururken kendine bir sınıf seçer bunlar: Savaşçı, ninja, sura ve şamandır.
Savaşçı: Becerileri ve ağır zırhlarıyla yakın dövüş konusunda büyük rol oynarlar. Güçlerini kuvvetli fiziksel yapılarından ve dengeli zihinsel yapılarından alırlar. Seçtikleri özelliğe göre yavaş olan çift el silahlarıyla rakiplerini yıkıma uğratabilir veya çok daha hızlı olan kılıç ve kalkanlarını beceriyle kullanarak kendilerini savunabilirler.

Ninja: Ninjalar pusu kurarak saldırabilen profesyonel suikastçilerdir. Hızı ve hareketliliği sağlamak için hafif zırhlar giyerler. Kendilerini bu yeteneklere adadıkları için, ninjalar hançer ve yay kullanan usta dövüşçülerdir. Aynı zamanda kılıç da kullanabilen ninjalar oyunda 3 farklı silah kullanabilen tek karakterdir.

Şaman: Şamanlar zekidirler ve güçlü büyülerini kulanırlar. Savaşırken ve arkadaşlarına destek olurken, onların mistik güçleri çok etkilidir. Bu yeteneklerdeki uzmanlıkları sayesinde, bir şaman saldırıların gücünü artırabilir ya da iyileştirme gücü sayesinde başka oyuncuların canını doldurabilir veya alınan hasarı azaltacak büyüler yapabilirler.

Sura: Suralar kötülük tohumunu kollarında büyütmeye karar verdiklerinde sihirli güçler kazanan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle yakın dövüş savaşçılarına karşı ustadırlar uzak mesafeden sihir ile saldırı yapabilirler. Bu yeteneklere olan gereksinimlerinin sonucu olarak, saldırı sihirlerini güçlendirebilirler ya da ek destek büyüleri kazanabilirler. Alınan hasarı azaltan ve rakibe sürekli hasar veren büyülere sahip olan suralar sadece kılıç kullanabilirler.

- İmparatorluklar -
___________________

Chunjo-İmparatorluğu: Chunjo - İmparatorluğu kıtanın batı kısmında yerleşmiştir. Ruhsal liderleri tarafından kontrol edilen teokratik bir imparatorluktur. Eski imparatorun kuzeni Yoon-Young tarafından kurulmuştur. Yoon-Young Metin Taşlarının tehlikesini önceden keşfedebilmek için karısının devasa büyülü güçlerinden yardım aldı. Defalarca kez Metin Taşlarına karşı bir çözüm arayışının başlatılmasını önerdi ancak her defasında görmezden gelindi. Sonunda eski imparatorluğa karşı asi bir kardeşliğe liderlik etti. Eski imparatorun tahttan indirilmesinden sonra, Chunjo Doğulu ve Güneyli imparatorluklarla hala savaş halinde oldu. Amaçları ise tüm kıtanın kontrolünü ele geçirmek ve Metin Taşlarının artan gücünü engellemek.

Jinno-İmparatorluğu: Jinno-İmparatorluğu kıtanın doğu kısmında yer alır. Bu İmparatorluk askeri güce dayalı kurulmuştur ve halkı agresif ve savaşçıdır. Jinno-İmparatorluğunun lideri son imparatorun oğlu Ee-Ryoong ' dur. O eski imparatorluğu askeri gücüyle yeniden birleştirebileceğine inanır.Metin Taşlarının anlamı ve etkileri ile ilgili korkular resmi olarak görmezden gelinmiştir. Ancak gizli düşüncelerinde Ee-Ryoong Metin Taşlarının ölümcül gücünü kendi planlarını gerçekleştirmek için kullanmanın yollarını aramaktadır.

Shinsoo-İmparatorluğu: Shinsoo-İmparatorluğu kıtanın güney kısmında yer alır. En önemli aktiviteleri ticarettir. Yoon-Yoing tarafından eski imparatorluğun dağılmasından sonra doğuyla yapılan ticari bir anlaşma sonucu kurulmuştur. Shinsoo batı imparatorluklarıyla anlaşmazlıklar yaşamaktadır ve ticaret yolu tehlikelerle dolu olabilir. Metin Taşlarının tehlikesini farkettiklerinde, tüccarlarda silahlandılar. Amaçları: Kendilerini batıdan gelecek saldırılara karşı korumak, ticaret yolunu tekrar açmak ve eski imparatorluğu kendi iradelerinde yeniden bir araya getirmektir.

- Ödülleri -
___________________

* En iyi grafik çalışması ödülü olarak : PC Oyunları, 8 Eylül 2008.
* En iyi MMORPG rol yapma oyunu olarak : Bravo Screenfun 13 Şubat 2008.
* Ücretsiz en iyi online rol yapma oyunu olarak : C't, 4 Şubat 2008 .
* Dünyanın en çok oynanan online oyunu 20 Şubat 2009


MMORPG
____________________________


Devasa çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu kısacası MMORPG oyuncuların gerçek dışı kimliksiz sanal dünyanın adıdır. 1997 yılından itibaren yaygınlaşmıştır.
Oyuncu fantezi yaşamaktadır ve oyunda ne ırkı ne de kimlik bilgileri istisnalar dışında gerçeklikle alakadar değildir. Karakterin kontrolüde tamamen oyuncuya aittir. MMORPG'de oyuncular oyunlara giriş yaptıktan sonra gruplar halinde farklı dünyalarda ve yerlerde oyuna başlıyorlar. Günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır ve daha da ilerlemektedir.

* İletişim

Oyuncular kendi karakterleri dışında başka kişilerin karakterlerinin özelliklerini bilmeleri gibi durum yoktur. Diğer kullanıcılarla iletişime geçmek için ise oyun içerisinde bir tür mesajlaşma sistemi (PM) kullanılmaktadır.

* Zararları

Günümüzde çok sık rastlanan problemlerden biriside oyun bağımlılığıdır ve bu yüzden okula gidiyorum diyip intenet kafelere gidenler, evlilik hayatları bozulan yetişkinler, arkadaşlarıyla nöbetleşe oyun takip edenler artmıştır. Özellikle Türkiye'de sık sık rastlanan problemlerden biri olan bağımlılığın önüne geçilmesi ve normal hayatta daha düzenli olabilmek için çok oynamamak şarttır.

Gameforge AG

____________________________


Gameforge AG, Aralık 2003'te kuruldu. 20'den fazla oyun ile 54 dilde hizmet vermektedir. Günümüzde dünya çapınca milyonlarca üyesi olan kuruluşlardan birisidir. Şuan 100 farklı ülkede toplam 17.500.000 aktif oyuncuya sahiptir.

* Tarihçe

Gameforge eski logo
Şirket, Aralık 2003'te Klaas Kersting ve Alexander Rosner tarafından Gameforge GmbH olarak Karlsruhe kuruldu. Şirketin ilk tarayıcı tabanlı oyunu OGame'dir. Eylül 2006'da şirket hizmeti Asyaya kadar uzanmıştır. %100 pazarlama ve yan geliştirmeyle Game Forge 4D GmbH açılmış ve mmo oyunu olan Metin2 kullanıcılara sunulmuştur. Ardından İkariam açılarak şirketi büyütmüşlerdir. Hizmet sadece merkezde değil diğer bölgelerde de bulunmaktadır. Bunlardan birisi San Francisco ve Paris'teki GameForge SARL'dır. 2007'de kurulan ilk yabancı şubede Paris'teki GameForge SARL'dır. Sonradan San Francisco'ya açılmıştır.

* Diğer Hizmetleri

Gameforge 4D: Gameforge'un 4 boyutlu oyunları (Metin2, 4Story, NosTale) vb. için adlandırdığı bir kuruluştur. Aslında böyle bir şirket yoktur sadece oyunlarda Gameforge 4D olarak adlandırmaktadır.
Onlinegamesnet.net (OGN): Gameforge şirketinin açtığı bir IRC sohbet sistemidir. Oyunları için açtığı bir sohbet sistemidir fakat Gameforge dışında bir yer içinde sohbet odası açabilirsiniz.

* Ödülleri

2008 yılında sadece Almanca oyunlar olarak Red Herring 100 Europe Ödülü 'nü kazandı. Ayrıca kurucuları en iyi girişimci ödülünü aldılar. (2008) Ve şu an rakipleri Bigpoint'le yarışmaktadırlar.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Şu anda bu konu'yu okuyan kullanıcılar

Üst